رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور گزارش عملکرد ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸ را اعلام کرد
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، دکتر محمد حاتمی، در نشست خبری که چهارشنبه ۳ مهر سال جاری در دفتر مرکزی سازمان با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، گفت: در ۶ ماهه گذشته، ساختار سازی جدیدی واحدهای سازمان و بخش های درونی صورت گرفت که در این بخش بحث مسائل ساختاری استان ها در اولویت قرار گرفت، با مساعدتی که معاون اول رئیس جمهور و دولت داشتند موفق شدیم در استان ها جایگاه سازمان نظام روان شناسی و مشاوره را ارتقاء دهیم، همچنین از دفاتر استانی که در اختیار ما قرار خواهد گرفت بهره‌مند می‌شویم.
دکتر حاتمی درباره نگاه جدید سازمان به “آی تی محوری”، اظهار داشت: نگاه ما در تمام ابعاد و کارهایی که باید در سازمان صورت گیرد را آی تی محور می‌کنیم و این ساختار را ایجاد کرده‌ایم تا در آینده‌ای نزدیک کسی به سازمان مراجعه نکند و از شهر و خانه خود با سازمان ارتباط برقرار کنند.
وی افزود: یکی از مهم ترین فعالیت‌هایی سازمان، نظارت بر فعالیت های روان شناسان و مشاوران کشور است.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، درباره تبلیغات مشاوره‌های تلفنی نیز گفت: بسیاری از موسسات تبلیغات مشاوره تلفنی و اینترنتی انجام می‌دهند؛ در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور به عنوان متولی روان شناسی و مشاوره تاکنون یک مجوز هم در این خصوص نداده‌ایم چرا که مشاوره تلفنی را برای کارهای روانشناختی و مشاوره جایز نمی‌دانیم.
وی افزود: مشاوره تلفنی تنها در حد مداخله در بحران و راهنمایی قابل انجام است، در غیر این صورت کسانی که قصد مشاوره دارند باید حضوری باشد، لذا این ها از نظر ما اعتبار ندارند.

وی ادامه داد: خدمات مشاوره تلفنی موسسه «همکده» غیرقانونی است و اگر این فعالیت ها ادامه یابد از طریق دادگاه‌های صالحه شکایت می‌کنیم.
دکتر حاتمی، تصریح کرد: طی ۱۰ سال گذشته مسئله روان شناسی و مشاوره و مراجعه به روانشناس و مشاور در کشور افزایش یافته و خانواده‌ها برای مسائل و مشکلات پای صحبت‌های روان شناسان و مشاوران می‌نشینند. به دلیل این که مانند پزشکان برنامه ریزی درخصوص روان شناسی و مشاوره یا ساماندهی در گذشته انجام نشده بود، مردم بر اساس آنچه در فضای مجازی و رسانه ها و غیره وجود داشت به آن مراجعه می کردند که این موضوع آسیب‌هایی را در پیش داشته است، زیرا افرادی از طریق فضای مجازی تحت عنوان روان شناس و مشاور خود را با عناوین جعلی معرفی می‌کردند.
وی افزود: بخش معاونت انتظامی برای رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای بر حسب قانون این اجازه را به سازمان نظام روان شناسی و مشاوره می دهد که هم نظارت و هم مجوز صادر کند و همچنین هیات های بدوی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه‌ای را در سازمان تشکیل دهد و برخوردهای لازم را با متخلفان انجام دهد؛ ساختار سازی و برنامه ریزی این بخش انجام شده است به گونه‌ای که بخش نظارت بر فضای مجازی در حال حاضر در سازمان شکل گرفته و در همین مدت کوتاه حدود هزار پرونده یا افرادی که در فضای مجازی به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند برای آن ها پرونده تشکیل شده است، همچنین در برخی موارد نیز به دادگاه‌های عمومی معرفی شدند.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، اظهار داشت: این موضوع نیازمند توسعه بیشتر است، در همین راستا در حال اجرای طرح مرکز کنترل، نظارت و بازرسی هستیم. در این طرح به طور مشخص برحسب نیاز استان ها حدود ۷۰۰ نفر از همکاران منتخب را آموزش خواهیم داد تا در استان های مختلف به نظارت مسائل روان شناسی و مشاوره بپردازند. کارهای اولیه این طرح انجام شده و در حال برنامه ریزی هستیم.
دکتر حاتمی، گفت: حدود ۳۰ هزار نفر عضو در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور وجود دارد، از بین این ۳۰ هزار نفر حدود ۶ هزار نفر موفق به دریافت پروانه اشتغال تخصصی شده‌اند یعنی ۲۴ هزار نفر در نوبت هستند که هر روز بر تعداد آنها افزوده می‌شود.
وی افزود: بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو وجود دارد که به محض فارغ التحصیلی عضو سازمان می‌شوند و خواستار پروانه اشتغال تخصصی هستند.
دکتر حاتمی، خاطر نشان کرد: سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور ظرفیت و توان این میزان متقاضی را برای مصاحبه ندارد. با توجه به این که با تلاش همکاران مصاحبه‌ها نسبت به سال گذشته حدود ۳ برابر افزایش یافته است، اما باز هم این میزان پاسخ گو نبوده است. بر همین مبنا طرحی آماده شده است تا در هفته های آتی به شورای مرکزی ارائه شود. این طرح به گونه‌ای است که بحث توانمندسازی و نظارت جایگزین مصاحبه شود و سازمان در ارائه مجوز و پروانه مانند سابق سخت گیری نکند و سخت گیری خود را بر روی نظارت فعالیت‌های روان شناسی و مشاوره قرار دهد. اگر این موضوع میسر شود، فشار و نوبت دهی حذف می شود و سازمان می تواند روی کار اصلی خود یعنی نظارت و توانمندسازی روانشناسان و مشاوران متمرکز شود.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، ادامه داد: در بخش اول این طرح خواسته شده است اعضای هیئت علمی دانشگاه ها بدون مصاحبه پروانه بگیرند، اما در تمدید امتیازاتی را قائل شویم تا اگر کسی دوره های بازآموزی را طی کرد پروانه تمدید شود تا اعضای هیئت علمی از مصاحبه معاف شوند. بخش دوم کسانی هستند که در مقطع دکترای تخصصی فارغ التحصیل می شوند؛ برای آن ها پروانه موقت ۲ ساله صادر شود و چنانچه واحد نظارت آن ها را تائید کرد و امتیازات لازم را به دست آورد پروانه‌شان تمدید شود.
دکتر حاتمی، با اشاره به کارشناسان ارشد روان شناسی و مشاوره اظهار کرد: در این طرح گفته شده به جای آن که آن ها پشت درهای مصاحبه باشند یک دوره شش ماهه برای آن ها تعریف شود و اگر کسی توانست این دوره ۶ ماهه را با موفقیت طی کند برای آن ها پروانه موقت صادر می‌شود و با نظارتی که سازمان انجام می دهد پروانه آن ها تبدیل به پروانه دائمی می شود.
وی همچنین با اشاره متقاضیان غیر مرتبط در این طرح، گفت: دسته دیگر متقاضیان غیر مرتبط و پژوهش محور یا کسانی که به صورت مجازی مدرک گرفته‌اند و سازمان هنوز به آن ها پروانه اشتغال تخصصی نداده را شامل می‌شود، سازمان در این راستا ۱۲ واحد را برای آن ها تعریف کند و آن ها از طریق دانشگاه‌های کشور این ۱۲ واحد را بگذرانند و سپس در دوره شش ماهه شرکت کنند، در صورت موفقیت پروانه موقت برای آن ها صادر می شود و با نظارت سازمان، پروانه دائم می‌شود.
وی، گفت: بر مبنای این طرح باید ۲ بخش مهم سازمان قوی شود؛ اول بخش کمیسیون های تخصصی و دوم بخش آموزشی است.
رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، درباره آزمون های غیرمرتبط، گفت: در سال جاری آزمون غیر مرتبط در ۲۸ خرداد سال جاری برگزار شد که حدود ۹۵۰ نفر در آن شرکت کردند و نتایج آن استخراج شده است و بیش از ۵۰ درصد قبول شده‌اند.